Szerzői jogi reformra van szükségünk, nem az ACTA-ra (Hamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodás)

Mint az Európai Parlament tagja, igazán örülök annak, hogy az ACTA nagyobb figyelmet kapott az elmúlt hetekben. Időbe telt, míg a tömeges felháborodás a felszínre tört, de látjuk, hogy a tüntető hangok egyre hangosabbak és hangosabbak.

A következő felhívás Marietje Schaake (Európai Parlament képviselő) tollából származik. A torrentfreak.com közölte, megpróbáltuk minél szorosabban lefordítani számotokra. Remélem lesz olyan, akit érdekel ez a pár érdekes gondolat!

Mint az Európai Parlament tagja, igazán örülök annak, hogy az ACTA nagyobb figyelmet kapott az elmúlt hetekben. Időbe telt, míg a tömeges felháborodás a felszínre tört, de látjuk, hogy a tüntető hangok egyre hangosabbak és hangosabbak.

Az internet egy remek eszköz ahhoz, hogy figyelmeztessük a politikusokat a szerződés minden veszélyéről, ahogy éppen az internet volt az eszköz, hogy mozgósítsuk az embereket a SOPA (Stop Online Piracy Act – Állítsuk Meg Az Online Kalózkodást), és a PIPA (Protect Intellectual Property Act – Védjük Meg a Szellemi Tulajdonokat) egyezmények ellen az Egyesült Államokban. Ahhoz, hogy egy lobbizás hatásos legyen tényeken kell alapulnia. A félretájékoztatott kritizálás segíti az ACTA-t.
Az ACTA veszélyeit és fenyegetéseit a szabad szájú szószólók és a dühruham által vezérelt csoportok egyaránt terjesztik. Az ACTA célja foglalkozni számos nagyban eltérő kérdéssel, ennél fogva nem igazán végez jó munkát egyikben sem ezek közül. Ezen kívül komoly aggodalomra ad okot az a veszteség, amit az ACTA okozna.

Sajnos a vállalkozások, a nem kormánybeli szervezetek, és a politikusok aggodalma nem hozott javulást. Ez részben annak köszönhető, hogy az ACTA nem átlátható módon jött létre és lett bevezetve. Mint egy demokratikusan megválasztott képviselő, hiszem, hogy a kormánynak nem feladata védelmezni egy elavult üzleti modellt, és hiszem, hogy a mi munkánk biztosítani a demokratikus felügyeletet.

Mindamellett betekintve a részleteibe annak, amit az ACTA tesz vagy nem, fontos hátrébb lépni egyet és megnézni a teljes képet is. Mint valaki, aki a szerzői jogi reformok szószólója, aki különösen támogatja a szerzői jogi törvények harmonizálását Európában, nem hiszem, hogy az erőszakos kikényszerítése egy elavult rendszernek hasznos vagy lényeges. A kikényszerítés sok esetben nem is lehetséges az emberek alapvető jogainak megsértése nélkül.

Mégis van egy nagy lendület az idejemúlt hivatalos struktúrák kikényszerítésében a szerzői jogok terén a szórakoztató iparban. Az ACTA be fog zárni minden aláíró országot egy szerzői jogi érvényesítő rendszerbe, hátrahagyva a demokratikus folyamatok hátrányait, hogy elrendelje a szükséges reformokat a törvények hozzáigazításához a digitális kornak.

Az információs társadalom gyors fejlődése és minden újítása, amit az elmúlt 15 évben láttunk, megváltoztatta azt, ahogy élünk. Az emberek érvényesíthetik az információhoz való alapvető hozzáférési jogaikat, és a szabad véleménynyilvánítást az internet segítségével. Az emberek jogainak megsértései fel vannak jegyezve és meg vannak osztva az egész világon, és az, ahogy hozzáférünk és megosztunk információt és kultúrát, mint a hírek, zene és filmek megváltozott mindörökre. A legtöbb szerzői jogvédelmi szabály a nyomdagéphez lett megalkotva és nemzetközileg elfogadva mielőtt még a rádiót feltalálták.

Néhány a legfontosabb EU törvények közül akkor lett megalkotva, mielőtt még a szociális média és a Peer to Peer megosztás jelentős lett volna. A 2000-es év E-kereskedelmi Irányelve, és a 2001-es Jogvédelmi Irányelv úgy léptek hatályba, hogy nem láttuk előre az új szolgáltatásokat, amik az elmúlt 10 évben lettek kifejlesztve. Időről időre újra bebizonyosodik, hogy az Irányelvek, és ahogy a nemzetek megvalósítják őket nem illenek a digitális korhoz. Az európai szerzői jogok megosztottsága hátrányba helyezi az EU-t, amely széles körben a kultúrája gazdagságáról ismert, az Egyesült Államokkal szemben a versenyben.

A szerzői jogok védelme és az E-kereskedelem kellene, hogy igazodjon a fejlett információs társadalomhoz, amiben élünk. Ahhoz, hogy elérjük ezt a virágzó Digitális Egyedi Piacot Európában, meg kell vizsgálnunk az elmúlt 12 év ítéleteit, tekintettel az internetre, meghallgatva az alkotókat, feltalálókat, és a fogyasztókat. Ha jól akarjuk kiszolgálni a fogyasztókat, előadókat és az üzletet, akkor meg kell találnunk az új egyensúlyt a jogvédelemben. Minden szempontot a jogvédelemmel kapcsolatban meg kell vitatni: az exkluzív jogok, a szabályozások és kivételek, a közös vezetés, a végrehajtás stb. Csak ez után szabad megvitatnunk, hogy hogyan érvényesítsük az újonnan kitalált szabályozást, mint az ACTA, a nemzetközi küzdőtéren.

Az ACTA –nak nem kell átmennie. Fókuszáljunk a reformra, hogy lehetőséget adjunk az internetnek, hogy virágozzon, ahelyett hogy megengedjük egy idejét múlt üzleti modellnek, hogy határt szabjon a szabad piacnak, és hogy bűnbe vigye a közösséget. Csatlakozz hozzám, adj hangot az aggodalmadnak, ezzel a szerződéssel szemben, így létre tudunk hozni egy rugalmas jogvédelmi törvényt amely, illik a 21. századhoz.

Forrás:http://torrentfreak.com/we-need-copyright-reform-not-acta-120204/
Ha csatlakozni szeretnél: http://www.reddit.com/r/ACTA/comments/p2vbb/mark_your_calendars_acta_hea...
Nyersfordításért nagy köszönet: GothGuardian

A fenti cikk saját fordítás! Tetszett vagy hasznosnak találtad? Esetleg barátaid is megtudhatnának belőle valami újat? Használd a megosztás gombot!